Here’s the translation of the provided text into Bulgarian:
2024 г. е най-топлата година за България от 1930 г. насам, съобщи Националният институт по метеорология и хидрология в публикуван на 6 януари предварителен анализ.
Средната температура в България през 2024 г. е била около 2,1 градуса по Целзий (°C) над климатичните норми.
Това е с около 0,5 °C по-топло от предишната рекордна година – 2023 г.
Както съобщи The Sofia Globe на 5 януари 2024 г., средногодишната температура за 2023 г. в България е била 12,9 градуса по Целзий, което прави 2023 г. по това време най-топлата година за страната от 1930 г. насам. Годината 2023 г. е била с около 0,4 градуса по-топла от 2019 г., втората най-топла, съобщи тогава метеорологичната служба.
В доклада си от 6 януари 2025 г. метеорологичната служба съобщи, че 2024 г. се характеризира с рекордно топла зима и лято, най-топлото от 1930 г. насам.
През пролетта и есента средните сезонни температури също са били над климатичните норми, но със значително по-малки положителни отклонения.
По време на преходните сезони са регистрирани и единствените два месеца с температури под нормите – май (-0.8 °C) и ноември (-1.2 °C).
Лятото на 2024 г. в България е най-горещото, регистрирано някога в страната.
Юни беше най-топлият юни от 1930 г. насам. През юли и август България беше засегната от поредица от горещи вълни (последователни дни с максимални температури на въздуха ≥ 32 °C).
Валежите през 2024 г., средно за страната, са били близки до климатичните норми, като варират значително през отделните месеци. В повечето месеци валежите са били под нормата.
През почти всички месеци на 2024 г. в различни региони на страната са регистрирани редица екстремни метеорологични явления, някои от които са довели до значителни щети и дори човешки жертви.
През периода април-септември гръмотевични бури, придружени от интензивни валежи, силни пориви на вятъра и градушки, са нанесли щети на земеделски площи, жилищни сгради, автомобили и инфраструктура в различни региони на страната.
Щетите от бурята на 25 април са били по-значителни, когато близо 500 хектара селскостопанска продукция са били напълно унищожени в Централна Южна България и в предбалканските долини.
В първите дни на юни бури, придружени от градушки и силни пориви на вятъра, също са нанесли щети на земеделските площи, а също са били повредени жилищни сгради, автомобили и инфраструктура.
На места количеството на валежите за часове се е доближавало до 80% от месечните норми, а размерът на градушките е варирал от лешници до пилешки яйца.
Най-засегнати са областите София, Велико Търново, Ловеч, Шумен и Стара Загора.
На 22 юли мълния е причинила пожар в жилищна сграда в Пловдив, а в Централния Балкан двама туристи са загинали.
На 11 септември в резултат на силна гръмотевична буря и обилни валежи в крайните североизточни части на страната са регистрирани наводнения в градовете Белослав и Каварна. Количеството на валежите, измерено за три часа на метеорологичната станция Белослав, е два пъти по-голямо от месечната норма за региона. Петдесет и два домакинства в града са били засегнати от наводнението.
Високите температури през лятото на 2024 г., липсата на валежи и човешката небрежност са причина за десетки пожари, които са бушували на различни места в страната, съобщи бюрото.
Силните пориви на вятъра са допринесли за разрастването на огнищата и са затруднили гасенето на пожарите.
В някои общини са обявени частични извънредни положения, а жителите на няколко села са били евакуирани.
На 17 юли в село Воден, община Болярово, избухва пожар, който унищожава 35 къщи и изгаря десетки домашни животни. Селото е евакуирано.